Muzeum Pienińskie

Każdy, kto przyjedzie na wypoczynek do Szczawnicy powinien odwiedzić Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya znajdujące się w zabytkowej willi z XIX wieku. Jego część etnograficzna przedstawia życie górali pienińskich z początku XX wieku. Znajdujące się tu eksponaty dotyczą jego wielu aspektów: architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rybołówstwa, łowiectwa, rolnictwa i tkactwa. Można także obejrzeć ówczesne stroje regionalne i sztukę ludową regionu pienińskiego oraz godła rodów góralskich.

W muzeum znajduje się ekspozycja historyczna, która obejmuje poszczególne tematy. Należą do nich: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948" oraz "Druga wojna światowa na terenie Pienin".

Do zwiedzania udostępniono także izbę Jana Wiktora – pisarza i miłośnika Pienin. Znajdują się w niej autentyczne pamiątki pochodzące z jego mieszkania.

OSTATNIE WPISY:

Wyszukiwarka Wakacji: Klucz do Perfekcyjnego Urlopu

Ceny w Meksyku - wskazówki dla turystów